Informacje o Mieście i Gminie Złotoryja

Otwórz mapę Polski. Poszukaj województwa dolnośląskiego.

Tam na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych, w samym środku Europy Środkowowschodniej, na styku Sudetów i Niziny Śląskiej, w malowniczej dolinie rzeki Kaczawy leży Złotoryja – miasto które warto ująć w planie swojej podróży.

Aurum, Goldberg, Złotoryja- to siedemnastotysięczne miasto jest jednym z najstarszych miast w Polsce lokowanych na prawie magdeburskim przez księcia Henryka Brodatego w 1211r.

„Złoty Gród” to także unikatowe walory środowiska naturalnego oraz wody zaliczane do klasy wód mineralnych.

W ciągu roku odbywa się tu wiele znaczących imprez kulturalnych, największe z nich to Wigilia w Rynku nawiązująca do zwyczaju spotykania i wspólnego kolędowania mieszkańców z XVI w., na złotoryjskim rynku oraz obchody „Złotego Tygodnia” - święta miasta zwieńczonego Mistrzostwami Polski w Płukaniu Złota.

Dziś „złotoryjskie płuczki” są nie tylko wspomnieniem średniowiecznej „gorączki złota”, ale przede wszystkim sposobem na znalezienie wspaniałej zabawy, przygody i prawdziwego złota! Ulicami miasta wyrusza barwny, średniowieczny korowód.

By oddać nastrój fantastycznej atmosferze miasto jest malowniczo udekorowane.

Złotoryja poprzez swą barwną i wyjątkową tradycję z roku na rok przyciąga coraz to szersze rzesze turystów, również z zagranicy.

Malownicze położenie, cisza, spokój, dużo zieleni oraz możliwość poszukiwania złota gwarantują mile spędzony czas.

Miasto tętni życiem kulturalnym, prężnie się rozwija, szczyci osiągnięciami sportowymi oraz szerokim wachlarzem usług turystycznych.

Należy do miast przyjaznych inwestorom. Swój dynamiczny rozwój prezentuje złotoryjski obszar Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na której postanowiły zainwestować firmy niemieckie, włoskie, belgijskie i polskie..

Złotoryja i jej okolice stanowią ciekawą propozycje wypoczynku weekendowego. Górzysty teren miasta i okolic znakomicie nadają się do uprawiania aktywnego wypoczynku. Przygotowano rekreacyjno- turystyczny szlak rowerowy. Złotoryja dysponuje dobrze zorganizowana bazą gastronomiczną i noclegową przygotowana na przyjęcie gości.

Miasto posiada rozwiniętą sieć szkół oraz bardzo bogatą bazę rekreacyjno-sportową dysponuje m.in.: kortami tenisowymi, strzelnicami sportowymi, basenem, stadionem oraz nowoczesną halą sportową.

Takie zaplecze sprzyja rozwojowi sportu- obecnie działa tu 17 klubów sportowych prowadzących zajęcia wśród dzieci i młodzieży oraz osiągający sukcesy w wielu dyscyplinach sportowych, takich jak: akrobatyka, lekkoatletyka, tenis ziemny, spadochroniarstwo, kolarstwo, taniec nowoczesny.

To właśnie w Złotoryi funkcjonuje znana na całym świecie grupa akrobatyczna „Ocelot”, oraz zespół tańca nowoczesnego „Łau”.

Miejscem skupiającym aktywność mieszkańców jest Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji, prowadzący zajęcia w sekcjach i kołach zainteresowań.

Placówka oferuje bogatą ofertę imprez i przedsięwzięć z zakresu kultury i sztuki m.in.: zajęcia plastyczne, modelarskie, warsztaty teatralne. Aktywność mieszkańców w życiu kulturowym miasta jest zdumiewająca.

Złotoryja i okolice stanowią ciekawą propozycję wypoczynku.

Atrakcyjność miasta z punktu widzenia ruchu turystycznego zwiększyła się poprzez inwestycje, remonty oraz wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu rozwój miasta i dobro jego mieszkańców.

Pozyskiwane są środki finansowe z funduszy zewnętrznych. Organizowane są ciekawe przedsięwzięcia o charakterze kulturalno – rozrywkowym, sportowym i rekreacyjnym.

Dużym zmianom uległ ogólny wizerunek miasta (odnowiono kamienic). Złotoryja prezentowana była w programach telewizyjnych i na łamach czasopism.

Uczestniczymy i zdobywamy wyróżnienia w konkursach oraz współpracujemy z miastami partnerskim m.in.: Pulsnitz, Mimoń, Dorfen.

Turystom poszukującym atrakcji historycznych chcielibyśmy polecić obejrzenie kapliczki słupowej z końca XV w., tajemniczej furty w murze obronnym przy ul. S. Staszica, pięknego barokowego portalu w tzw. domu burmistrza,  Kopalnię i Muzeum Złota, Bibliotekę Łańcuchową, romański portal w kościele NNMP.

Bogata jest również oferta wypoczynku wśród natury.

Niecodziennym spotkaniem może być np. zapoznanie się z bazaltową różą w Wilczej Górze, zwiedzenie rezerwatu geologicznego, licznych jaskiń, Kruczych Skał i Skalnego źródła w okolicach Jerzmanic Zdrój.

Dla osób uprawiających aktywny wypoczynek przygotowano rekreacyjno – turystyczny szlak rowerowy.

Przez Złotoryję przechodzą szlaki turystyczne:

Szlak Wygasłych Wulkanów - znaki żółte - dł. ok. 85 km
Szlak Brzeżny - znaki czerwone - dł. ok. 40 km.
Szlak Polskiej Miedzi - znaki niebieskie - dł. ok. 112 km.
Szlak Spacerowy - znaki zielone - dł. ok. 19 km.

Złotoryja to miasto niezwykłe, panuje w nim wyjątkowy nigdzie nie spotykany klimat. Wszystko to dzięki aurze wyjątkowości i tajemniczości, którą złoty kruszec roztacza nad Złotoryją od XII wieku, kiedy to swój początek miała „gorączka złota”Mimo, że te czasy już dawno minęły, mieszkańcy miasta nie pozwalają przeminąć historii, tradycjom i poczuciu wyjątkowości, jakie po sobie pozostawiła. „Złote tradycje” kultywują współcześni kopacze.

Zobacz także